Alakuşak

 

Köyümüz Kayseri ili, Tomarza İlçesine bağlı bir köy olup, il merkezine 65 km, İlçe merkezine ise 10 km uzaklıktadır. Köyümüz İlin üçüncü ilçenin ise en büyük köylerinden birisidir.

İç Anadolu bölgesinde yer alan köyümüz , Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk gecer . İlimizin Doğusunda Tomarza İlçesinin batısında yer almaktadır.Batısında Çömlekci Doğusunda Curan (Çukurağaç) Güneyinde Cücün,Kuzeyinde Çilmeze (Yeşilbağ) Köyü Yer  almaktadır. Teknik olarak nitelendirmek gerekirse köyümüz  Koordinatları Enlem : 38.485° Boylam: 35.678° Rakım: 1551 metre kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır.

 

Köyümüzün Erciyes Dağının Eteklerinde yer almaktadır ovayı andıran arazi yapısına haiz olmamakla birlikte parça parça geniş arazileri olan bir platoya hakimdir. Köyümüzün kuzey ve batısındaki dağların bitki örtüsü  geven (bodur bitki örtüsü)dediğimiz bitki örtüsü ile kaplıdır.Köy halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Köyümüz yerleşimi içinden geçen derenin kenarında bulunmaktadır etrafı kayalarla çevrilidir.

 

Köyümüzde karasal iklim hüküm sürmektedir. Karasal iklimin tipik özelliği olan kışların çok sert ve soğuk, yazların ise sıcak ve kurak geçmesi köyümüzde de görülmektedir. Etrafının Kayalarla çevrili olması yerleşimin çukurda kalmasından dolayı köy merkezinde kışın ve yazın havanın daha yumuşak geçmesini sağlamaktadır. Bahar ve kış aylarında bol yağış alır. Ancak yaz aylarında yağış azalır. Yaz aylarında yağış az olmakla birlikte bunaltıcı bir havası olmayıp aksine serin ve kuru bir havası mevcuttur. Yaz ayları olarak Nisan -Eylül kış ayları olarak ise Ekim-Mart aylarını söyleyebiliriz.