Kelgin

Kelgin Alakuşak  Köyü

eski1

10540835_365224800292272_2128927033893727342_n

keklik

Eski Tarih’den günümüze köy yaşantıları köyümüzün zamana uyarak değişimi.

Bir anlıkta olsa eski insanlarımızın yaşamları ve çektiği zorluklar  ve şimdiki nesillerin hatırlaması amacıyla bu sayfa hazırlanmıştır.Nereden geldiğini  nerede yaşadığını bilmesi gereken yeni nesil  gençlere anne ve babalarının  hayatlarının  ne kadar açılar yaşayarak  ne zorluklar geçirerek yetiştirdiği ve şimdiki nesilinde bunların kıymetini bilmesini ve geçmişine sahip çıkması  amacıyla bu sayfa hazırlanmıştır.

kelgin

Köyümüz halkı hayvancılık ve tarımla geçimi sağlamaktadır.

süt makinesi

Eskiden Harmanlar üç ay sürerdi Dövenle dövülen ekinler yabayla rüzgara karşı atılarak deneyle saman birbirinden ayrılırdı.

10275929_239050589620020_1136006571615785788_n

yabantı

Daha sonra savurma makinası çıktı yaba tarih olmaya başladı.

Şıkhasanlar getirmişti.

patosun anası

Tırpan,Dirgen,Anadut,Orak,Tırmık  ve Ellik kullanılırdı.

Savurma makinasından sonra kara patos ve sonrada normal patos çıktı ve köylü sanki devrim yapmış gibi rahatlamaya başladı.Yardımlaşma vardı birlik vardı insanlar birbirlerine karşı saygı ve sevgi vardı.

patos1

10365976_596103437163574_6459191090467585319_n

Traktörler Hayatımızı çok değiştirdi ama bizdende neler götürdü neler.

halil ertekin

Kutdusiyi ,Mullanın Ahmet,Halil Ertekin , (Kozzuk) Mehmet Uzun

 İsmini sayamadığım  köylülerimiz kaybettik Allah Rahmet Eylesin Hepsine.patos (2)

Kalburla Eleme yapılırdı.

kalbur

Elenen Buğdaylar Kazanlarda Kaynatılırdı.Hedik Yapılırdı.

hedik12

Setende Dövülen buğdaylar Tarhana veya Yarma aşı da denir.Yoğurtlu olur Onun tarifini Alakuşaklı Analarımız çok iyi bilir.

kelgin seten

El değirmeninde Bulgur ve Bulamaç  yapılır.

Bulgur degirmen

Eskiden Köylümüzün Geçim Kaynakları Kevencilik Püs ve Halıcılık Yapılırdı.

1613928_809321005748982_1522575227_n

images (9)

Ayrıca yaylalarda yayılan koyunların hem sütünden hemde yününden faydalanılır.

Çoban Türkmen Kızı bu kızımız ya Alakuşaklı  belkide Kelginlidir.

erciyes

İp eğiren bir Anamız.

ip topaç

Çıkrık makinası

çıkrık

Eskiden çerçiler vardı  Başaran,Dödük Emmi onlarda böyle satış yapardı.

çerçi

Çocuklar Eskiden Eşeklerin Heybesinde tarlalara gider gelirdi.

heybe

Gaz lambası Parası olanın evinde yanardı.

Parası olmayanda Çıra,soba yada ay ışığıyla aydınlanırdı.

gazlambası

Köyümüzün fırıncısı Açımıklardan  Eyüp Bozkırlı vardı Ekmek Yapardı Allah rahmet eylesin.eyüp fırın

çörek

Dişiyle tırnağıyla ekmek peşinde olan köylümün.

Şimdiki Kendini bilmezler nereden geldiğini unutmak için köyün adını değiştiriyorlar.Yazıklar olsun demekten başka bişey diyemiyorum.Şimdiye kadar bu köylü bu kadar aşağılanmadı.

  • Alakuşak Köyü ·  Üst Düzey Yorumcu · İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

   Kerim Tandoğan: olaylara lütfen tek taraflı bakma kardeşim .eğerki kendini karşındaki insanlardan akıllı görüyorsan eski adını yani KELGİN cok kolay ,sende bunu değiştir.hem şimdi daha kolay.ama eğerki beceremiyorsan camur atmaktan ,iftiradan ,nankörlükten lütfen vazgeşin.o köyümüze 7 yılda kac para girdi ac öğren. neler yapıldı zaten biliyorsun. sayğılarımla

   Tek Adam:
   Sevgili kardeşim Kerim Tandoğan dik durdugun için teşekkürler oy verip de savuna bilen tek kişisin o yüzden tebrik ederim. Şahsım adına söylüyorum kimseden daha akıllı değilim Allah’ın herkese verdiği kadarda bende var Aklımı kimseye zarar vermeden kullanmak dayım eğer bu isim değiştirme işini akıllı insanlar yapsaydı bu kadar insan karşı gelmezdi sanırım ben bu yazıyı yazarken yukarı baktığında da görürsün köylünün veren cevabını 87 kişi yalakalık olsun demiş hala o yalakalık yapanlar 13 kişi hala yalakalık yapmaya devam ediyor ben burada kimseye düşmanlık yapmak için kurmadım bu siteyi. Akp Mhp Chp li diye köylüyü birbirine düşman etmek den daha kötü bir şey yoktur. Bana göre hepside benim köylümdür hangi partiyi tutarsa tutsun ben köylümün hepsini seviyorum ve sayıyorum 7 yaşındaki çocuk da 77 yaşındaki büyük de benim için çok değerlidir.Hiç bir Zaman insan ayrımı yapmadım ve yapmamda değiştiren kişilerde değiştirdiklerine bin pişman olduklarını kendi ağızlarıyla söylediler yapılan yanlıştı dediler bir hata yaptık dediler bunu da söylediler burada kimseye çamur atmıyoruz iftirada atmıyoruz ortada bir gerçek var o da beni ikna etmenle çözülmez.Sahte ve Başka bir amaç için toplana imzalarla köyün adının değiştirilmesi konusunda köylümün vicdanı ne kadar rahatsa benimki de rahat olur eğer ki köylümün çoğunluğu şikayetçi ise bende şikayetçi olurum nankörlük yapıp da ne yaptık onu merak ediyorum.Doğruyu Söylemek de nankörlükse biz nankörüz.Yapılan Hizmetlere gelince yapılan hizmetleri hiç kimse bir şey demez En baş da ben diyorum Yapandan da Yaptırandan da Allah Razı olsun.Ama Lakin Bunları yapıp da ben her şeyi yararım senin adını da değiştiririm senin onurumla da oynarım diyenlere de karşısında da durmamız gerekir delikanlılık da bunu gerektirir.Kelgin Olması konusuna gelince o iş bizden çok isim değiştirenlere düşer eğer ki bunu yapanlar pişmansa o zaman hem vicdanlarını rahatlatmak hemde köylü önünde bütün köylüye hitap etmek istiyorlarsa bu yaptıkları yanlışı düzeltmek de onlara düşer eğer ki bunu yapacaklarsa o zaman gerçek hizmeti de yapmış olurlar.Bunun içinde gerekli bütün desteği vermeye hazırız. Bundan da onur duyarız.Saygı ve Sevgilerimle Kerim Kardeşim.

  • Kerim Tandoğan · Hayat yüksek okulu

   olaylara lütfen tek taraflı bakma kardeşim .eğerki kendini karşındaki insanlardan akıllı görüyorsan eski adını yani KELGİN cok kolay ,sende bunu değiştir.hem şimdi daha kolay.ama eğerki beceremiyorsan camur atmaktan ,iftiradan ,nankörlükten lütfen vazgeşin.o köyümüze 7 yılda kac para girdi ac öğren. neler yapıldı zaten biliyorsun. sayğılarımla .
  • Fehmi Cetinkaya · Ege Üniversitesi

   bu sıteyı kurandan allah razı olsun
  • Yorum larınızı siteden yaparsanız sitede her sayfanın altında facebook mesaj bölümü var oradan yaparsak devamlı kalıcı olur çok teşekkürler ilginize.
  • Murat Özkan · Alakuşak Akdere Lisesi

   on NUMARA OLMUŞ KARDEŞİM.
  • Hidayet Baştekin · Kapalı Çarşı (Grand Bazaar)

   teşekürler emeginize saglık.
error: Emeğe Saygılı Ol.