Warning: Undefined array key 1 in /home/alakusak/public_html/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 505

Warning: Undefined array key 2 in /home/alakusak/public_html/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 505
Tomarza Merkez Cami – Kelgin & Alakuşak

Tomarza Merkez Cami

Tarihi Bölgelerinin Tanıtımı

 

İlçe merkezinde, Cumhuriyet Mahallesi Çarşı içinde bulunmaktadır. Bu nedenle Çarşı Camii de denilir. Cami, 19 yy. Osmanlı mimari özelliklerini taşımaktadır.
Caminin son cemaat yeri, altı sütun üzerine oturan beş yuvarlak kemerlidir. Camiye, yanlarında iki yuvarlak sütun bulunan kapıdan girilmektedir. Cami tek merkezi kubbelidir. Kubbe çokgen gövdeli olup, dört sivri kemer üzerine oturmaktadır. Kubbedeki küçük pencereler dışında, her kemer altına birer,bunların altında da birer olmak üzere karşılıklı birer pencere vardır. Minber ve mihrabda süs unsuru yoktur. Dam kademeli taşlarla kaplıdır. Cami tek minarelidir. Kesme taştan kare planlı ve kalın duvarlıdır.
Caminin Devir odası altındaki ana giriş kapısı üzerinde bulunan kitabede;
Binanın II. Abdülhamid’in himayesinde bu okulda müderris olan Hacı Hafız tarafından H. 1322 senesinde yapıldığı belirtilmektedir. Cami dışında doğu yönünde dört sütun üzerine oturan yuvarlar gövdeli “Devir Odası” diye bilinen bir bina bulunmaktadır. Binada beş pencere vardır.Pencere üzerindeki elips biçimli yuvarlak süslemeler içinde “Esma ül Hüsna” dan bazıları Arap harfleri ile yazılmıştır.
Bina, taş işletmeciliği ve ahşap işletmeciliğinin sergilediği açık bir müzeyi andırmakta olup, estetiği ile görenleri büyülemektedir.

Resim ve Bilgiler İçin Tomarza İlçesini Kalkındırma Derneğine Teşekkürler ve Çalışmalarında Başarılar Dilerim.

Tomarzayı Seven Bütün Dostlarımızdan Ricam Lütfen İlçene Sahip Çık ve Resim ve Video Paylaşalım.

10559861_1441174596146965_6586999512331769936_n

This entry was posted in Tomarza.
error: Emeğe Saygılı Ol.