Warning: Undefined array key 1 in /home/alakusak/public_html/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 505

Warning: Undefined array key 2 in /home/alakusak/public_html/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 505
Şehitlerimiz – Kelgin & Alakuşak

Şehitlerimiz

2 Nisan 2006

Bazı yazar ve gazeteler ısrarla Esenlerdeki terör kurbanlarının cenazesinde devletin olmadığını iddia ederken, Esenler Belediyesi devletin orada olduğunu kanıtladı. İşte kanıtlar:

Önceki gün bazı köşe yazarlarının, dün de bazı gazetelerin “İki kız kardeşin cenazesinde devlet adına kimse yoktu” şeklindeki yazı ve haberlerinin gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Terör sonucu ölen Sibel-Sinem Özkan’ın cenazelerine devleti temsilen hiçbir yetkilinin katılmadığı haberlerine tepki gösteren Esenler Belediyesi, gazete ve köşe yazarlarını utandıracak resimleri basına dağıttı.

BELEDİYE BAŞKANI: DEVLET ORADAYDI

Köşe yazısı ve haberlere tepki gösteren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, “Menfur saldırının hemen arkasından biz acılı ailenin yanında olduk. Cenaze namazında devleti temsilen tüm Esenler yöneticileri oradaydık. Bunu görmezden gelip (devlet adına kimse yoktu) demek büyük haksızlık. Bu haberleri yazanlar ya bu mesleği bilmiyorlar, ya da kasıtlı yazıyorlar” dedi.

Resimlerde göründüğü üzere, Esenler’deki cenaze törenine, ilçede devleti temsil eden başta Kaymakam, Belediye Başkanı, Müftü ve Emniyet Müdürü olmak üzere tüm yetkililer katıldı.

BABAYI DEVLET TESELLİ ETTİ

2 Nisan 2006 Pazar günü durakta minibüs beklerken, bölücü teröristler tarafından yakılması sonucu alev topu haline gelen İETT otobüsünün altında kalarak hayatlarını kaybeden Sibel ve Sinem kardeşlerin cenaze namazları, bir gün sonra ikindiyi müteakip Esenler Birlik Mahallesi’ndeki Mimar Sinan Camii’nde kılındı.

Esenler İlçe Müftüsü İbrahim Halil Okulu’nun kıldırdığı cenaze namazına, Esenler Kaymakamı Sabahattin Yücel, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, bazı belediye başkan yardımcıları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Ziya Gökmen, mahalle muhtarları, Özkan kardeşlerin babası Mehmet Özkan, ağabey Sinan Özkan, Sibel Özkan’ın nişanlısı Murat Ekiz, diğer aile yakınları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Tabutlarının üzerine Türk bayrağı ve beyaz gelinlik örtülen iki kız kardeşin cenazeleri daha sonra yaklaşık 2 bin kişi tarafından Kemer Mezarlığı’na götürüldü. Vatandaşlar, mezarlığa kadar terör örgütü aleyhine slogan atarak yürüdüler. İki kız kardeşin cenazesi Kemer Mezarlığı’nda dua ve gözyaşları arasında toprağa verildi.

BASINA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Cenazeler defnedildikten sonra Özkan ailesinin de üyesi bulunduğu hemşehri dernekleri Kayseri Alakuşak Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni bazı İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri ile ziyaret edip taziyelerini dilediklerinin altını çizen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan daha sonra şunları söyledi: “Burada da rahmetli kızlarımızın babaları Mehmet Özkan ve ağabeyleri Sinan Özkan ile görüştük. Bizden bir taleplerinin olup-olmadığını sorduk. Bir ihtiyaçları olduğunda bana gelmelerini söyledim. Biz şimdiye kadar bu ailemizin yanında olduk, bundan sonra da olacağız. Devleti duyarsız ve acziyet içinde gibi göstermek kimseye bir şey kazandırmaz. Sadece bölücü terör örgütünün ekmeğine yağ sürer. Basınımızı bu konuda daha duyarlı ve gerçekçi olmaya davet ediyorum”.

DEVLET CENAZEDE

Sibel-Sinem Özkan’ın cenaze namazları, Esenler Birlik Mahallesi Mimar Sinan Camii’nde kılındı. Cenaze namazını Esenler Müftüsü İbrahim Halil Okulu kıldırdı. Namazda Esenler Kaymakamı Sabahattin Yücel ve Belediye Başkanı Mehmet Öcalan da saf tutanlar arasındaydı.

BAŞKAN TESKİN’E ÇALIŞTI: Cenaze töreninde Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, merhum Sibel Özkan’ın babası Mehmet Özkan ve mustakbel kayınpederi İsmail İkiz başta olmak üzere tüm cenaze yakınlarını teskine çalıştı.

İETT otobüsüne molotofkokteyli saldırı düzenleyerek Sibel ve Sinem Özkan ile Zülbiye Karasu’nun ölümüne ilişkin hazırlanan iddianamede 13 şüpheliden 9’u hakkında 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
Radikal Haber
‘Esenler molotofçuları’ için iddianame tamam
İETT otobüsüne molotofkokteyli saldırı düzenleyerek Sibel ve Sinem Özkan ile Zülbiye Karasu’nun ölümüne ilişkin hazırlanan iddianamede 13 şüpheliden 9’u hakkında 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
Selahattin GÜNDAY

İSTANBUL – Esenler’de İETT otobüsüne molotofkokteyli saldırı düzenlenmesinin ardından meydana gelen kazada Sibel ve Sinem Özkan ile Zülbiye Karasu’nun ölümüne neden oldukları iddia edilen 12’si tutuklu 13 şüpheli sanık hakkındaki soruşturma tamamlandı.

YARALI VE ŞOFÖR MÜŞTEKİ
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından hazırlanan 47 sayfalık iddianamede Sibel Özkan, Sinem Özkan ve Zülbiye Karasu “maktul”, olayda yaralanan Ayişe Gökküş ve olayda kamyoneti yanan Mustafa Er, “müşteki” olarak yer aldı.

NİSAN 2006’DA PKK ADINA GÖSTERİ YAPILDI
Yaşanan olayın anlatıldığı iddianamede 2 Nisan 2006’da Esenler’de PKK/Kongra-Gel terör örgütü yandaşı 15-20 kişilik bir grubun terör örgütü propagandası yapmak amacıyla izinsiz gösteri yaptıkları belirtildi.

KONTROLDEN ÇIKAN OTOBÜSÜN ALTINDA KALDILAR
Grubun gösteri sırasında çevreye molotofkokteyli attığının anlatıldığı iddianamede Mehmet Karaman yönetimindeki belediye otobüsünün isabet eden molotofkokteylleri nedeniyle yanmaya başladığı, otobüs sürücüsünün otobüsün alev alması üzerine yolcuların tahliyesini sağladıktan sonra otobüsü terk ettiği, kontrolden çıkan otobüsün olay yerinde bulunan işyerlerine ve park halinde bulunan bir kamyonete çarparak durduğu ifade edildi.
Sinem ve Sibel Özkan kardeşlerin kontrolden çıkan otobüsün altında kalarak öldükleri, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Zülbiye Karasu’nun da hastanede hayatını kaybetti iddianamede yer aldı. Aynı olay sonucu Ayişe Gökkuş’un ise yaralandığı iddianamede yer aldı.

GİZLİ TANIĞIN İFADESİ OLAYI AYDINLATTI
Olayın yaşanmasının ardından 3 sene sonra 28 Şubat 2009’da dinlenen gizli tanığın verdiği bilgiler ile olayın aydınlatıldığı da ortaya çıktı. Gizli Tanık 1 olarak ifade veren kişi, “2 Nisan 2006’da DTP’nin Esenler ilçe binasına gittim. DTP’nin gençlik odasında toplandık. Toplantıya yaklaşık 30 kişi katıldı. Şüphelilerden Bilal Aydın ve Ömer Çapın, sözde önderlerinin doğum gününü kutlamak için eylem yapacaklarını söyledi. Polis telefonlarını dinlediği için kod isim kullanılacağını söylediler. Eylem için ‘Düğün veya maç var’, molotofkokteylinde kullanılacak şişeye ‘portakal, elma’ benzine, ‘su veya şarap’ denileceğini anlattılar” sözleri yer aldı.

GİZLİ TANIK 1: EYLEM TALİMATI DTP İLÇE BAŞKANINDAN
Gizli Tanık 1, iddianamenin bir numaralı sanığı Lütfi Dağ’ın o zaman Esenler DTP İlçe Başkanı, Bilal Aydın’ın DTP Esenler gençlik sorumlusu olduğunu anlattı. Gizli Tanık 1, Dağ’ın “Boş durmayın, eylem yapın, gençliği hareketlendirin, molotof kokteylli eylemlere başlayın” diyerek 3 kişinin öldüğü olayın talimatını verdiğini iddia etti.

“EMİNE BELEK ÖRGÜTE ELEMAN KAZANDIRDI”
Gizli tanık ayrıca şüphelilerden Emine Belek’in DTP bölge sorumlusu olduğunu, erkeklerle ilişkilere girerek PKK’ya eleman kazandırdığını, kadınlığını kullanarak gençlerin PKK’nın propagandasını yapmak amacıyla eylem yapmalarını sağladığını, eylem öncesi cesaret versin diye gençlere hap verdiğini, 3 kişinin öldüğü olayda molotofları getirdiğini belirtti.

TELEFONLARI KAPATMIŞLAR
İddianamede şüphelilerin eylemler öncesi ve eylem sırasında muhtemel teknik takipten kurtulabilmek amacıyla cep telefonlarını kapattıkları ve eylemin sona ermesinden sonra kontrol amaçlı olarak birbirlerini aradıkları kaydedildi.

ŞOFÖR DE BAKIRKÖY’DE YARGILANIYOR
İddianamede olaya ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında otobüs şoförü Mehmet Karaman hakkında kusurunun bulunmaması sebebiyle takipsizlik kararı verildiği anlatılarak bu kararın Yargıtayca bozulmasının ardından Karaman hakkında taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak suçundan dava açıldığı ve halen Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ettiği ifade edildi.

9 KİŞİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
Şüphelilerden Bilal Aydın’ın kapatılan DTP Esenler Gençlik Sorumlusu olduğu belirtilerek “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, 3 kişi öldürmek, bir kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek, patlayıcı madde bulundurmak, genel güvenliği tehlikeye sokmak, mala zarar vermek, yasadışı toplantı ve yürüyüşlere katılmak, terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 55 yıldan 175 yıla kadar hapis cezalandırılması istendi. Kapatılan DTP’nin Esenler İlçe Başkanı Lütfi Dağ ile Emine Belek’in 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 38 yıldan 113 yıla kadar hapis cezalandırılması talep edildi.

İddianamede eyleme katıldıkları öne sürülen diğer 6 şüpheli için de 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Diğer 4 sanık için de 21 yıldan 436,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenildi. (dha)

Ruhları Şad olsun Allah Rahmet Eylesin. Geride Kalanlara Allah sabır versin Başınız Sağolsun Benim Canım Hemşerilerim.

error: Emeğe Saygılı Ol.