Warning: Undefined array key 1 in /home/alakusak/public_html/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 505

Warning: Undefined array key 2 in /home/alakusak/public_html/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 505
Vefat Kazım SÜMER – Kelgin & Alakuşak

Vefat Kazım SÜMER

Köyümüz Halkından  Kabaklı Köyünde Oturan (Müzzük) Muzaffer Sümerin Oğlu Kazım SÜMER Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.Merhuma Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun SÜMER Ailesinin Köylümüzün  ve Sevenlerinin Başı Sağolsun. Ruhuna El Fatiha.

Elhamdü lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel müstakîm. Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da bir kapalı pazar yerinde yaşanan korkunç yangın sırasında çöken çatının altında kalan 25 kişi için resmi makamlar “Umut yok” diyor. Cesetlerine ulaşılanların sayısı 7’ye yükseldi. Bunlardan ikisi Tacikistan vatandaşı…  Ancak henüz enkaz kaldırılmadığı için kayıp sayılanların yakınları, sevdikleri dua ederek bekliyor…  25 yaşındaki Türk tekstilci Kazım Sümer de son bir umutla haberi beklenenlerden…

Kayseri Develi ilçesi doğumlu olan genç işadamının, ağabeyi ile birlikte 7-8 yıldır Tataristan’da tekstil işi yaptığı belirtildi.

 

Sümer, dün yangından önce, “Admiral” kapalı pazar yerinde mağazası olan bir müşterisine mal teslimine gelmişti. Büyük bir hangarı andıran alışveriş merkezinde, küçük bölmeler halindeki işyerlerinde yüzlerce esnaf ekmek kavgası verıyordu.

 

Daha sonra binaın kafe bölümünde muhtemelen elektrik kontağından  yangın çıktığı haberini alınca bu kez kurtarma çalışmalarına yardım etmek için geri döndü, arabasını park edip alevlerin olduğu bölgeye daldı…. Hatta görgü tanıklarının ifadelerine göre, müşterisine malları yangında zarar görmesin diye yardım etti.

 

Bu sırada büyüyen yangın, Kazım Sümer’in de olduğu bölgenin üzerine çatının çökmesi sonucu büyük felakete neden oldu…

 

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, “Olayı haber alır almaz dün gece hemen yangın yerine gittik. Yangının çıktığı kafede çalışan, oturan birkaç Türk vatandaşı zaten hemen tahliye edilmişti. Kazım Sümer adlı vatandaşımız maalesef enkaz altında kalmış” dedi.KAHREDEN YANGIN…

Rusya, Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da önceki gün çıkan yangının şokunu yaşıyor.
Gece, “Admiral” adlı kapalı pazar yerinde bulunan bir kafede çıkan yangın, söndürme sisteminin olmaması nedeniyle rüzgarda kısa sürede 4 bin m2 alana yayılmış ve yedi kişinin yanarak öldüğü bildirilmişti. Son gelen haberler ölü sayısının daha da artacağı endişesini arttırdı…  Bölge Acil Durumlar Bakanlığı yetkilisi İgor Panışin, “Enkaz altında kalan 25 kişiden sağ kalma ihtimali olan yok…” dedi. Hatta bugün gazeteler enkaz altında kalanların sayısını “en az 25-30” diye yayınladı. Yani büyük ihtimaller “Admiral”deki yangın 40 civarında insanın yaşamına mal oldu…
 Çöken alışveriş merkezinde  enkaz altındakilere için 800 kişi aralıksız çalışıyor. Ölenlerden ikisinin Tacik vatandaşı olduğu belirtildi. Binanın yangın şartlarına uymadığı belirtildi. Binanın kiralama işlerini yapan yetkilisi gözaltına alındı.
“1 TÜRK DE KAYIP…”
Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, kendilerinden haber alınamayan kişiler arasında Kazım Sümer adlı bir Türk vatandaşının da olduğunu söyledi.
Dilmaç,  Kayseri Develi nüfusuna kayıtlı olan 1989 doğumlu olan ve tekstil işiyle uğraşan Türk vatandaşının, AVM’de işyeri bulunan bir arkadaşına yangın sırasına malların tahliyesine yardım etmeye gittiğini ve bir daha kendisinden haber alınamadığını söyledi.
Yetkililer yangın sırasında 650 kişinin tahliye edildiğini, elektrik kontağından kuşkulanıldığını belirttiler. Ancak kesin bir neden saptanmış değil.

 

This entry was posted in Vefat.
error: Emeğe Saygılı Ol.